TÝDEN 30 (23.7.2012)

6+1 OTÁZEK aneb Rozhovor s Davidem Matějů zaměřený zejména na vysvětlení jak by to všechno kolem mužů mělo fungovat v sezoně 2012/13

 

1. Jaké jsou tvoje cíle na tuto sezonu z pozice trenera a jaké z pozice hráče?

Na úvod - bez osob co vyjádřili podporu se na důležitých věcech podílet by to nefungovalo a nebyl by trenér ani tým. Svou roli chápu jako někoho kdo navodí určitý řád, systém, logiku a to jak herní tak i mimoherní. Absolutně nehodlám někomu radit ohledně individuálních schopností (např. jak co kopnout) a naopak ve všem si rád nechám sdělit názor. Každý má svůj styl a ten se nezmění a úkol nového systému SKP je přesně obrácený tzn. postavit systém na schopnostech hráčů, ne se snažit měnit schopnosti hráčů kvůli systému. Hráčské přání mám stejné jako každý - bavit se fotbalem, být spokojen s sebou i týmem a cítit tak, že je to správná volba být hráčem týmu mužů. Výsledkový cíl je jasný - hrajeme jen a jen o postup. A tento postup musí být podložen jasným systémem s vyjasněním všech, na SKP nesmrtelných otázek typu "kdo hlídá beka". Protože po případném postupu se musí na něco navázat a mít za sebou rok praxe ve fungujícím herním systému je přeci skvělá výzva.

 

2. Co tě vedlo k tomu, že jsi přijal roli trenéra týmu mužů?

Tři základní věci. První – úvahy, že by tým mužů měl úplně přestat existovat. V SKP hraju hodně let a takovýto konec mi přijde dost absurdní, zejména s ohledem na fakt, že v týmu je stále řada zajímavých hráčů co mají kvalitu i chuť  vyhrávat. Druhá – jakákoliv nová trenérská osoba by šla opět cestou “logiky”, která na je na SKP prostě jiná, takže by se ve výsledku nic nezměnilo, naopak by mohlo padnout asi opravdu úplně. A třetí – prvotní impuls od určitých lidí v takové té předfázi zjištování, kteří potvrdili nejen že chtějí pomoci, obětovat čas, ale i od těch, kteří tomuto novému modelu od záčátku důvěřují. S každým hráčem, který v týmu je i není, jsem komunikoval na osobní úrovni o jeho zájmu a přístupu k nové sezóně. Překvapila mě poměrně rychlá i věcná odezva, což jen ukazuje, že lidé mají stále chuť.Tímto všem, kteří takto vstřícně a jasně komunikovali velmi děkuji.

 

3. Jak si představuješ treninkové jednotky? Na co se hráči můžou těšit?

Na úvod chci říct, že doufám, že nikdo nebude zklamaný z toho, že to nebude přehnané a „moc profi“. To prostě v této soutěži i pracovním životu hráčů nejde a ani by to nebylo správné. Ale samozřejmě logiku a systém to mít musí. Když už tam tu hodinu a půl jsme tak ať nás to baví a ať nám to taky něco dá. Takže cvičení budou zásadně simulovat situace ze zápasu v návaznosti na to jakým systémem chceme hrát. Ne jen tak něco dělat, ale něco k věci. V rámci tréninku budou dvě takové hlavní pasáže, dále pak dvě-tři pasáže zábavy a fotbálek na x-způsobů a úkolů (opět k systému). Vše o čem jsem mluvil zásadně s balónem na noze.Prozradím něco co mi bylo schváleno jako dobrá věc a to je tzv. Coca-Colové BŘEVNÍČKO aneb každý kdo absolvuje předchozí trénink bude mít na aktuálním tréninku možnost jedné střely z vápna na břevno. Trefí-li tak si nese domů 2litrovku Coly. Mimochodem, trénink bude sice jeden ale po dohodě s Fujim tu bude tzv. „neoficiální běžecký trénink“ s pohyblivým místem, datumem i časem. Takže využítí výběhů ve formě 2.dobrovolného tréninku je též pro hráče možné.

 

4. Jak je těžká domluva s hráči a vedením klubu?

Na úvod to nejdůležitější - nebýt hráčů, kteří se po sestupu loajálně ozvali, tak žádné znovuzrození nebylo. Od praktické snahy na úkor svého času (Šlechtin, Fuji, Něma...) přes hráče mající výrazně lepší soutěžní možnosti (Rouby, Váca, Levik...) až po ty, kteří chtěli okamžitě zůstat by to nešlo. Velkou výhodou je, že nyní se již nikdo za nic neschová, nevymluví. Kdo chce kritizovat, musí přiložit ruce k dílu. Již nyní, alespoň z osobních komunikací, cítím náznak nové týmovosti a zdravého očekávání. Už na začátku jsem řekl že musíme postavit na dvou věcech tj. o všem jasně mluvit a fotbalem se bavit. Proto si neumím představit, že by neměla být domluva mezi námi hráči v pohodě. A vedení? Stručně to shrnu slovy - výhrady k sobě mají obě strany (hráči vs vedení) a když se obě budou soustředit hlavně na sportovní stránku tak vše bude jak má být.

 

5. Ve stručnosti popiš princip střídání, nasazování hráčů, trénování..přeci jenom role hrajícího trenéra je pro všechny nová.

Pokusím se stručně. Trénování - tam problém není. Doplatím na to jen já, že si tolik nezastřílím, ale hráčů se toto vůbec nedotkne, naopak se budu snažit k sobě více pasovat hráče co si jsou v sestavě blízko (obránci k obráncům atd) takže jim to do zápasu v požadovaném herním systému jen pomůže. Při zápase je to též jednoduché. Razíme systém točení tzn. z kvalitních hráčů by měl v průměru odehrát hráč 2 ze 3 zápasů, z méně  kvalitních hráčů by se mělo cca 4-5 hráčů točit na 1-2místech. Ale to je jen základní sestava, při střídání 4 hráčů je prostoru dost. Systém točení umožňuje skutečnost, že vždy bude na lávce někdo "z trenérské rady", kdo to vezme na sebe. Když bych zrovna hrál tak je tu hlavně k dispozici rozumný, na podzim nehrající, Fuji.

 

6. Ještě něco by jsi vypíchl?

Ocenil bych kdyby se každý hráč aspoň jednou denně večer podíval na NET a trochu týmem takto žil. Pět minut denně není přeci moc na to být v obraze. Zároveň všechny hráče požádal o podporu trenérského týmu a určitou shovívavost, přeci jenom je to pro všechny premiéra. Ten termín zní asi komicky, ale "nové SKP" je jen takové jaké dovolíme si ho udělat a my ho budeme chtít mít co nejpříjemnější.

 

 

PLUS 1:  Na závěr letem tvým fotbalovým světem (aneb "tvá fotbalová NEJ"):

Takže to je: Sparta Praha, Jose Mourinho, číslo 6, Real Madrid, Beckhamovy přímáky, Míra Bosák, Barcelónský ťukec před vápnem soupere, CR-NIZ 3-2 na Euro2004 a samozřejmě Franta Straka.